Foreninger/Aktiviteter

Her kan du se lokalområdets mangfoldige udvalg af foreninger og aktivitetstilbud.

A-Å Flere tilbud i Bolderslev
Badminton, Disc-golf, Gå/vandreklub, Gymnastik, Håndbold, Idræt for alle, Krolf, Løb, Petanque, Seniorklubben, Tennis, Volleyball, Yoga
BVU: https://www.bvu.dk eller kontakt Jørgen Fink Jørgensen på tlf. 4015 6786 eller på mail: jorgenfink65@gmail.com

A-Å Flere tilbud i Uge
Husholdningsforening, Dilettant, Krolf, Petanque
Uge Fællesforening: Kontakt Andreas Bonde tlf. 5174 3765

Brandværn
Bolderslev Frivillige Brandværn: Bolderslev Frivillige Brandværn (bfb112.dk)

Børnepasningstilbud
0-6 årige: Bolderslev Børnehus: http://www.bolderslev-boernehus.dk/
0-3 årige: Dagplejeordning i private hjem: Kontakt dagplejen på tlf. 7376 7104 eller besøg hjemmesiden for nærmere oplysninger: Forside – Dagplejen (aabenraa-dagplejen.dk)

Børne- og ungdomsklubber
BeTwEENklub: Kontakt Julie Kristensen tlf. 2255 6167 Kristensen.julie@yahoo.dk
KFUM og KFUK https://bolderslev.kfum-kfuk.dk

Cykling
Æ Cykelgniste: Kontakt Anders Kolmos tlf. 5158 0423 ako@ox-on.com

Festlokaler
Bolderslev Forsamlingshus: Kontakt Otto Jørgensen tlf. 7464 6505 / bofc6392@gmail.com eller Bolderslev Fritidscenter | Facebook
Uge Forsamlingshus: Kontakt Margit Clausen tlf. 5183 7668 margit.clausen@gmail.com
Uge Fiskesø & Camping https://www.uge-lystfiskeri.dk
Vollerup Forsamlingshus: Kontakt Kurt Jørgensen tlf. 5131 4830 Vollerup Forsamlingshus | Facebook

Fiskeri
Lovtrup Fiskesø Lovtrup Fiskesø – Stedet hvor folk hygger sig (lovtrupfiskesoe.dk)
Uge Lystfiskeri – Camping & Fodboldgolf https://www.uge-lystfiskeri.dk

Fodbold
B 1950: www.b1950.dk

Fodboldgolf
Uge Lystfiskeri – Camping & Fodboldgolf https://www.uge-lystfiskeri.dk

Golf
Sønderjyllands Golfklub – 18 hullers bane ved Uge https://sdj-golfklub.dk

Hal og Forsamlingshus
Bolderslev Fritidscenter: Kontakt Otto Jørgensen tlf. 7464 6505 / bofc6392@gmail.com

Handels- og Håndværkerforening
Bjolderup Sogns Handels- & Håndværkerforening: johann-andresen@mail.dk

Husholdningsforeninger
Bolderslev og Omegns Husholdningsforening, kontakt Johanne L Jørgensen johannelyster@hotmail.com

Jagtforeninger
Bolderslev Jagtforening: www.bolderslevskov.dk
Todsbøl Jagtforening: kontakt Viggo Brodersen: vb@brovig.dk
Smedager Jagtforening: Kontakt Benny Nielsen, Tlf. 74 64 66 65
Vollerup Jagtforening www.vollerupjagtforening.dk

Menighedsråd
Bjolderup og Uge menighedsråd: www.bjolderup-uge.dk

Musik- og spilleundervisning
Folkehuset Rebbølcentret: Kontakt Andreas Brandenhoff tlf. 7464 6502 fhrc@bbsyd.dk

Ridning
Bolderslev Rideskole www.bolderslevrideklub.dk

Ringridning/Markedsfest
Bolderslev Markeds- og ringriderudvalg: Kontakt Toni Ravn tlf. 4042 6474 toni.ravn@smc.dk
Bolderslev Ringriderforening
Uge Ringriderforening: Kontakt tlf. 2081 9355 Aksel Juhl
Vollerup Ringriderforening: Kontakt Jørgen Schmidt schmidt@stald-boegegaarden.dk

Skole
Bolderslev skole https://bolderslevskole.aula.dk/

Skydning
Bolderslev Skytteforening http://www.bolderslevskytteforening.dk

Spejder
KFUM-spejderne, Urnehovedgruppe. Se på Facebook: Bolderslev spejderne eller kontakt Karina Lykke Petersen karinalykke@gmail.com

Urnehovedselskabet
Se hjemmesiden på Facebook eller kontakt Per Rasmussen per@lindelygaard.dk